مشکلات رایج در یخچال و فریزر شما و راه حل های قابل دسترس مصرف کننده پارت دوم


آسیب یخچال و فریزر ناشی از ولتاژ بالا

صفحه کنترل الکتریکی آسیب دیده است این مشکل می تواند در اثر افزایش قدرت رله های فرسوده و یا مدارهای باز آسیب دیده شود .در اینصورت برای رفع مشکل نیاز به وجود متخصصین برای تعویض و یا تعمیر می باشد .
یکی دیگر از علت های خرابی یخچال که در سالهای اخیر ارزیابی شده است افزایشولتاژدر اثر افزایش نیرو باعثورود جریان الکتریکی درون یخچال می شود .این افزایش، گرمای بیش از حد تولید می کند که می تواند به چندین قسمت یخچال آسیب بزند .سه مولفه ای که اغلب درگیر ولتاژ بالا می شوند
1- برد(صفحه کنترل)
2- کمپرسور
3- یخ ساز.

1-صفحه برد کنترل حساس ترین مورد یخچال است. بنابراین هنگامیکه جریان الکتریکی باعث ایجاد گرما می شودبه راحتی آسیب می بیندکه البته اغلب دستگاههای دارای برد قابل تعمیر و یا تعویض قطعه هستند .
2-کمپرسورها یکی دیگر از مواردی هستند که می توانند با افزایش جریان الکتریکی قوی(نوسانات برق ورودی) به سیم پیچی های کمپرسورکه عملکرد آن را برعهده دارد آسیب زده و باعث خرابی کمپرسورمی شود که هزینه ی بالایی در بر دارد ولی این نکته حائز اهمیت است که با تعویض و یا تعمیرآن هزینه ای به مراتب کمتر از تعویض یخچال دارد .
3-یخ ساز درون یخچال و فریزرهنگامی که جریان هوا باعث ایجاد گرمای اضافی می شودمی تواند منجر به کوتاه شدن اتصالات برقی یخ ساز شود که البته تعمیراین مولفه به مراتب هزینه ای کمتر از دو مولفه ی قبلی در بردارد .

نکته دیگری که می توان در نظر گرفت فرسودگی دستگاه می باشد:

عمریخچال و فریزرها معمولاً 17 سال یا بیشتر با کمی تعمیر و نگهداری بطورمعمول ادامه دارند. با این حال ، بدون این تعمیر و نگهداری طول عمر بسیار کوتاه تری خواهند داشت. سه دلیل عمده خرابی که در نتیجه فرسودگی می بینیم ، یک کمپرسور قفل مکانیکی ، خرابی موتور فن و کویل های کندانسور کثیف است.
مانند هر مؤلفه مکانیکی ، عملکرد کمپرسور با افزایش سن کاهش می یابد. کمپرسور یخچال و فریزر قلب سیستم خنک کننده است. شما هنگام شروع کار ، صدای کاملاً آرام از کمپرسور می شنوید ، اگر کمپرسور دائماً شروع به کار کند لمس آن بسیار گرم خواهد بود. زیرا یخچال و فریزر از ظرفیت پر شده است یا کویل ها کثیف هستند (به بخش کویل های کثیف زیر مراجعه کنید) ، این حالت ممکن است زودرس رخ دهد. اگر کمپرسور خراب شود ، معمولاً تعویض آن هزینه بردار است. با این وجود ، جایگزینی کمپرسور می تواند گزینه ای مقرون به صرفه برای یخچال و فریزرهای سطح بالا باشد.

موتور کثیف : موتور بخش کمپرسور یخچال و فریزر است که پس از سالها استفاده از گرد و غبار و خاک گرفتگی آسیب می بیند

موتور فن بخشی دیگر مکانیکی است که در معرض خرابی است. با بالا رفتن سن ، یاتاقان موتور فن می تواند از خاك چسبیده شده و مانع از كار موتور شود. تعویض موتور فن برای تعمیر یخچال اغلب امکان پذیر است ، به شرط آنکه قسمت موجود باشد .کویل های کندانسور کثیف یکی دیگر از نارسایی های مرتبط با سایش و پارگی است. بدون تمیز کردن منظم ، کویل ها می توانند از خاک و گرد و غبار گرفتگی شوند. این امر از انتقال کارآمد گرما از مبرد به هوا جلوگیری می کند و باعث می شود کمپرسور سخت تر کار کند و زودتر خراب شود. با تمیز کردن معمول کویل کندانسور به راحتی می توان از این مشکل جلوگیری کرد.

اخباربروزرسانی هامقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *